Kuzey ışıkları ( aurora borealis)

İnari / Finlandiya

Her gün bir yerden göçmek
Ne iyi

Her gün bir yere
Konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan
Akmak ne hoş  […]

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

 

Bütün dünyayı gezip göremeyecek olsak bile, en azından herkesin kafasında birkaç yer vardır görmek istediği. Benim için öne çıkan yerler kuzey ışıkları tutkum yüzünden kuzey ülkeleriydi. Birkaç yıl önce, kafaya iyice koymuş olduğum bu işi sonunda gerçekleştirebildim. Interrail ile Avrupayı dolaşarak Macaristan’dan Finlandiya’ya ulaştım, kuzey kutup dairesini de aşıp büyüleyici  kuzey ışıkları (aurora borealis) ile yüz yüze gelmeyi başardım. Kuzey ışıklarının büyüleyiciliği tamamen ayrı bir konu, yollarda olmak ve hiç bulunmadığın yerlerde olmaksa bambaşka bir duygu. 25 günlük yolculuk için 1 sene boyunca para biriktirmek zorunda kalmıştım. Fotoğrafçılığa ilgim de aynı zamanda başladı. 1 sene çalışıp, para biriktirip iyi bir kamera, lens, vize, bilet vs. gibi harcamalarda kullandım. İyiki de yapmışım.

Bu geziden sonra daha fazla gezmek ve daha iyi fotoğraflar çekmek için içimde güçlü bir istek oluşmaya başladı. Bir müzisyen olarak, konservatuvarda ya da sanat kurumlarında çalışarak, özel dersler vererek, otellerde piyanist ya da gitarist olarak çalışarak, organizasyonlarda canlı müzik orkestralarında çalarak geçinmeye çalışmak günden güne daha da tatsız gelmeye başladı. Kaldı ki tadı damağımda kalan kuzey yolculuğum gibi başka bir seyahat için para da biriktirebildiğim söylenemezdi.

Tekrar yollarda olmak istedim. Hep yollarda olmak istedim. Yavutza¹ ismiyle kendime ait bir internet sayfası kurmaya karar verdim. Amacım elimden geldiğince tüm Asyayı kapsayacak şekilde, mümkün olduğunca kara üzerinden yolculuklar ve araştırmalar yaparak Japonya’ya ulaşmak. İlk yıl Türkiye sınırları içinde kalıp ardından önce Rusya’dan başlayarak uzak doğuya doğru ilerlemeyi düşünüyorum. Yolculuğumu sürdürebilmek adına ister sokak müzisyenliği ya da diğer çalışma imkanları olsun, ister bu site üzerinden yaptıklarımı destekleyecek kişi ya da kurumlar yardımıyla olsun, öyle ya da böyle, bir şekilde Japonya’ya ulaşabilmeyi hedefliyorum.

Yolculuğuma yörüklerle başladım, sayfamın açılışını da yörüklerle ilgili hazırladığım yazı ve fotoğraflarla yaptım. Kona göçe devam edeceğim kendi yolculuğuma ve paylaşımlarıma. Nerede kalınır, nasıl gidilir gibi bilgiler paylaşmak yerine daha farklı konulara değinmeye çalışacağım, umarım sizler de keyif alırsınız paylaşımlarımdan.

 

Yavuz Korkmaz

Temmuz 2017

 

  1. Yavutza: Fransa’dayken yaka kartımda yazan “Yavuz” yazısını okumaya çalışan bir Fransız, ismimin son harfini “pitza” der gibi telaffuz edince ortaya “Yavutza” çıktı. Zamanla Yavuz Korkmaz yerine Yavutza benim için daha özel bir isim oldu. Site ismi olarak da Yavutza’yı kullanmaya karar verdim.