Bu sayfada, fotoğraf galerisi adı altında şimdiye kadar kendimi geliştirmeye çalıştığım doğa fotoğrafçılığı, gece fotoğrafçılığı, manzara fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığı (→Yörüklerle göç yollarında) alanlarında yapmış olduğum çalışmalarımı sergiledim. Son zamanlarda üzerine daha fazla eğildiğim alan kuşlar ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı oldu. İleride edinmeyi planladığım ekipmanlarla makro fotoğrafçılık ve portre fotoğrafçılığı alanlarında da çalışmalar üretmeyi düşünüyorum. Saydığım tüm bu alanlarda kendimi gün geçtikçe daha da geliştirmek istiyorum, fotoğrafçılığın tek bir alanında uzmanlaşmak gibi bir düşüncem yok. Gelişmeleri ve şimdiye kadar ki çalışmalarımı bu sayfadan ya da instagram ve 500px hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Vahşi Yaşam Fotoğrafları

 

Vahşi yaşamı genelde sadece yırtıcı hayvanlarla özdeşleştiririz. Ama yabanıl şekilde kalabilmiş tüm canlıların fotoğrafları vahşi yaşam kategorisine dahildir aslında. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık dalları arasında hem ekipman gereksinimleri hem de çekim koşulları açısından biraz daha farklı bir yere sahip. Canlıları gözlemlemek için doğanın içinde sabırla beklemek, kendinizi etraftaki canlılara unutturup, doğayı gizli bir kameradan izler gibi izlemek çok huzur verici. Bu yüzden güzel bir kare yakalayamadan oradan ayrılmak hiç sorun değil benim için. Güzel bir kare yakalama kısmı ise elinizdeki ekipmanlara ve onları kullanmaktaki ustalığınıza bağlı. Henüz yolun çok başında olan birisi olarak en çok keyif aldığım fotoğrafçılık dalı sanırım vahşi yaşam fotoğrafçılığı. Özellikle kuşlar sayesinde bu alanda çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum.

→ Meşe korusu sakinleri

Gece Fotoğrafları

 

Fotoğrafçılık ışıkla doğrudan ilgilidir. Gece ışığın en az olduğu zamanlarda çekim yapabilmek için farklı teknikler kullanmak gerekir. Örneğin daha fazla ışık toplayabilmek için uzun pozlama yapmak gerekir ve hareketli nesneleri çekmek neredeyse olanaksızlaşır. O yüzden doğanın size kıpırdamadan uzun pozlar verdiği, şehirlerden ve ışık kirliliğinden uzak yerlere gitmeniz gerekir -tabi amacınız şehirde gece çekimleri yapmak ya da yapay ışıklandırma kullanarak çekim yapmak değilse. Sanırım benim için işin en keyifli kısmı şehirlerden uzaklaşmak, ister doğa çekimleri ister gece çekimleri olsun.

 İnsanları severim, ama doğayı daha çok severim

Lord Byron

Kapkaranlık bir gecede, gökyüzünde parıldayan yıldızlar altında çekim yapmak çok keyif alarak yaptığım bir iş. Gökadamız (galaksimiz) Samanyolu’nun fotoğraflarını çekmek ise neredeyse başlı başına bir hobi. Her fırsat bulduğumda Samanyolu koleksiyonuma yenilerini eklemek için sabırsızlanıyorum.

Kuzey ışıkları çekimleri yapmak benim için tüm çekimler arasında açık ara farkla en keyiflisi. Daha başka çekimler yapabilmek için çalışmalarım sürüyor. Bunun için gitmeyi hedeflediğim yerler arasında -Finlandiya’dan sonra- sırada Rusya ve İzlanda var.

 

Manzara Fotoğrafları

 

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlara çekimlerine önce geniş açılı lenslerle başlamaları önerilir. Çünkü makro (yakın), tele (uzak) ya da portre çekimleri daha fazla deneyim gerektiren alanlardır. Geniş açı lenslerin kullanım alanı daha geniş olduğu için başlangıç için idealdir. Manzara çekimleri için de çok uygun bir lens çeşidi olması yüzünden fotoğrafçılığa ilgi duymaya başlayanlar, işe genelde manzara fotoğrafları çekerek başlarlar. Ama güzel manzara fotoğrafları çekmek basit bir iş değildir. Sadece güzel bir manzara, kamera ve geniş açı bir lens dışında işin başka incelikleri vardır. Bu incelikleri gün geçtikçe daha iyi öğrenip, sonuçları burada paylaşmaya devam edeceğim.

 

Belgesel Fotoğrafçılık

 

Sanırım hayatımın geri kalanında uzmanlaşmak istediğim alan belgesel fotoğrafçılığı diyebilirim. Bir konu belirleyip üzerinde çalışmak, bunun için seyahatler yapmak, araştırmalar yapmak, çekimler yapmak ve bunları insanlarla paylaşmak istiyorum. Yörükler ile ilgili yapmış olduğum çalışma benim için bir ilk oldu. Bana daha disiplinli sistemli başka çalışmalar yapmam için büyük bir ilham verdi. Hatta bu sitenin açılmasına bile vesile oldu diyebilirim. Kafamda sıraya koyduğum birkaç proje hakkında uzun süredir çalışmalarım sürüyor. YAVUTZA.COM‘u böyle araştırmalarla doldurup taşırmak istiyorum. Bana şans dileyin lütfen ve takipte kalın 😉